co se píše v knihách: muriel barberyová: s elegancí ježka

"být chudá, ošklivá a navíc inteligentní, to člověka v naší společnosti odsuzuje k vystřízlivění a k pochmurné budoucnosti, na niž je třeba si začít zavčas zvykat. krása omlouvá všechno, dokonce i neslušnost."

"myslím, že můžeme udělat jen jedinou věc: najít úkol, kvůli kterému jsme se narodili, a co nejlépe ho splnit, dát do toho všechny síly, nesnažit se dělat nemožné a nemyslet si, že je v naší živočišné přirozenosti cokoli nadpřirozeného. jenom tak můžeme získat pocit, že ve chvíli, kdy si pro nás přijde smrt, budeme dělat něco tvůrčího. svoboda, rozhodování, vůle - to všechno jsou přeludy. myslíme si, že jsme schopni vyrobit med, aniž bychom museli sdílet osud včel. ale i my jsme obyčejné včelky předurčené k tomu, aby splnily svůj úkol a umřely."

kurňapes, tohle tesat do kamene. protože tak to taky mám. pár sekund chvíle života, kdy by člověk klidně i umřel. ale hodně rychlo to přejde, takže pak už se smrti zase jenon musíte bát: "protože krásné je to, co vnímáme, když se to děje. je to pomíjející seskupení věcí ve chvíli, kdy vidíme krásu i smrt zároveň."